Společná výzva křesťanů ve Zlíně

Společná výzva křesťanů ve Zlíně

k solidaritě nejen s křesťany na Blízkém Východě

 

 

V těchto dnech se množí hrozné zprávy o nelidském teroru ze strany tzv. islámského státu vůči křesťanům, Kurdům, Jezídům a dalším muslimským společenstvím v Iráku, Sýrii a Libanonu. Šíří se ale také křesťanské, občanské a humanitární iniciativy na pomoc našim terorizovaným bližním. Mezi těmito iniciativami se k nám dostala také Naléhavá výzva Ústřední rady Evangelikálního společenství Sýrie a Libanonu evangelikálním a protestantským církvím a organizacím na celém světě, která končí slovy: V tom, že budete jednat dříve, než bude příliš pozdě, je naše naděje. Jste přece našimi partnery ve víře, a na čem jiném stojí sdílené křesťanství, než na solidaritě a obecenství, na tom, že jeden druhého věrně a v upřímnosti podporujeme. Právě tak všichni svorně svědčíme o Kristu a jsme věrni jeho přikázáním. Tato výzva našich trpících a ohrožených partnerů ve víře pohnula i námi, abychom se jako křesťané různých církví ve Zlíně společně ptali, co můžeme prakticky pro záchranu našich bližních na Blízkém Východě dělat. Můžeme se jistě zapojit do sbírek, které organizují důvěryhodné instituce jako Člověk v tísni, Nadační fond Nehemia nebo v evangelických sborech synodní rada Českobratrské církve evangelické (č.ú. 478496703/0300, var.s. 911708).

 

Inspirováni nedávnou výzvou moravských a českých biskupů a dlouhou křesťanskou tradicí zveme vás všechny, nejen křesťany zlínských církví, k následujícímu duchovnímu soustředění a sjednocení na pomoc našim likvidovaným bližním na Blízkém Východě:

 

V týdnu od 10. do 16. listopadu se chceme každý den v 7 hodin ráno sjednotit v modlitbách za naše trpící a ohrožené bližní v Iráku, Sýrii a Libanonu. Sedmá hodina ranní je jen doporučená. Modlit se můžeme kdekoli.

 

V pátek 14. listopadu se můžeme sjednotit v dobrovolném půstu, kterým se můžeme soustředit na naše trpící bližní a projevit jim aspoň minimum citelné solidarity.

 

Bohoslužby v neděli 16. listopadu (Adventisté v sobotu 15. listopadu) chceme soustředit k tématu „Svoboda není jen pro nás“. Je na každém společenství, jak a nakolik promítne toto téma a přímluvy za záchranu našich bratrů a sester daných zemí do svých bohoslužeb. Zaměření těchto bohoslužeb volíme taky s ohledem na význam 17. listopadu, který je státním svátkem a Dnem boje za svobodu a demokracii. K této příležitosti bude v pondělí 17. listopadu v evangelickém kostele od 16 hodin varhanní koncert s průvodním slovem k tématu.

 

Touto aktivitou si rozhodně nemíníme uklidnit svědomí a dál nic nedělat. Na naše trpící, terorizované a často záměrně likvidované bližní, bratry a sestry, a nejen na Blízkém Východě, chceme dál myslet a modlit se za ně, jak nás k tomu vede Písmo a Duch svatý. Je třeba uvažovat, jak dál přímluvy za naše bližní na konkrétních místech zapojit např. do Aliančního týdne modliteb nebo do činnosti Křesťanského kulturního centra. Vnímáme jen v tuto chvíli, že je naléhavě třeba, abychom taky my něco konkrétního tímto směrem učinili, a věříme, že to má smysl.

Upozorňujeme ještě na výzvu Svoboda pro křesťany stejnojmenné brněnské neformální ekumenické iniciativy, kterou můžete podepsat na http://www.svobodaprokrestany.cz.

 

Ve Zlíně 5. listopadu 2014

 

Za společenství různých křesťanských církví ve Zlíně

MgA. Radana Váňová, B.Th. Martin Žůrek, Mgr. Janina Zemanová, Mgr. Jiří Vlček, Markéta Horáková, Nikola Ryšánková, Mgr. Petr Pivoňka

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s